Spóźniasz się ze spłatą pożyczki? Sprawdź, jakie wiążą się z tym konsekwencje.
Ostrożność funduszy oraz firm pożyczkowych i dokładna weryfikacja wypłacalności klientów jeszcze przed zawarciem umowy nie wykluczają sytuacji braku spłaty pożyczki przez pożyczkobiorcę. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele (np. pogorszenie się sytuacji finansowej wskutek utraty pracy lub intratnego klienta), jednak niedostosowanie się do warunków pożyczki każdorazowo wiąże się z negatywnymi konsekwencjami – jakimi? To zależy od zapisów konkretnej umowy. Poniżej prezentujemy cztery najczęściej spotykane skutki braku spłaty pożyczki.
SKUTKI BRAKU SPŁATY POŻYCZKI – DODATKOWE OPŁATY
W sytuacji, gdy wezwania do zapłaty nie przyniosą skutku w postaci spłaty zadłużenia, firma pożyczkowa może wszcząć działania windykacyjne lub skierować sprawę na drogę sądową i tym sposobem zaangażować w sprawę komornika (już po 30 dniach spóźnienia w spłacie zaciągniętego zobowiązania). Pożyczkobiorca jest wówczas obciążany wszelkimi kosztami związanymi z tego typu działaniami. Brak spłaty pożyczki może także skutkować (i najczęściej skutkuje) naliczeniem dodatkowych odsetek za każdy dzień zwłoki w spłacaniu długu. Fundusze pożyczkowe w przypadku pogorszenia sytuacji finansowej pożyczkobiorcy czasami proponują renegocjację umowy.
Na przykład Klienci Alpha Credit głównego partnera Top Advisor mogą liczyć na elastyczną restrukturyzację zaciągniętej pożyczki i jeśli sytuacja dobrze rokuje, mają szansę np. na wydłużenie umowy pożyczki, czy nawet obniżenie rat.
SKUTKI BRAKU SPŁATY POŻYCZKI – WPISANIE DO REJESTRU DŁUŻNIKÓW
Kolejną konsekwencją braku spłaty pożyczki może być wpis do rejestrów biur informacji gospodarczej, jak Krajowy Rejestr Długów, Rejestr Dłużników EERIF, czy BIG InfoMonitor. Prawo do dokonania takiego zapisu powstaje przy zadłużeniu przekraczającym 200 PLN i spóźnieniu o więcej niż 60 dni. Wpis taki przetwarzany jest przez rejestry przez 5 lat i nie można go w żaden sposób usunąć. Historia list dłużników jest sprawdzana przy zaciąganiu różnego rodzaju zobowiązań w bankach, funduszach pożyczkowych etc., a znalezienie zapisu o dłużniku podważa jego wiarygodność i wypłacalność, a także szanse na otrzymanie potrzebnych pieniędzy w przyszłości.
SKUTKI BRAKU SPŁATY POŻYCZKI – POGORSZENIE ZDOLNOŚCI KREDYTOWEJ
Brak spłaty pożyczki oraz inne nieprawidłowości związane z jej regulowaniem wiążą się z pogorszeniem lub nawet utratą zdolności kredytowej nierzetelnego pożyczkobiorcy. Niespłacanie zobowiązań i idący za tym wpis na powszechnie dostępną listę dłużników może skutkować nie tylko odmową zawarcia umowy ze strony instytucji finansowych, ale także potencjalnych partnerów biznesowych.
SKUTKI BRAKU SPŁATY POŻYCZKI – EGZEKUCJA KOMORNICZA
Jeżeli sprawa braku spłaty pożyczki trafi na drogę sądową, dochodzi do interwencji komornika. Ma on prawo pobierać zaległe kwoty bezpośrednio z pensji oraz innych świadczeń – jak emerytura, czy renta. Może on także wyegzekwować dług, przejmując mienie dłużnika o łącznej wartości pokrywającej wielkość niespłaconej pożyczki, wraz ze wszystkimi dodatkowymi opłatami.